UPDATE: Grote brand Scheemda onder controle
Scheemda – Aan de Kerkstraat in Scheemda heeft dinsdagochtend een zeer grote woningbrand gewoed in een blok van vier woningen. De brand zorgde voor flinke rookontwikkeling en leidde tot een grote inzet van de hulpdiensten. Meerdere woningen moesten worden ontruimd en tientallen huishoudens kwamen tijdelijk zonder gas te zitten.
De eerste melding van de brand kwam in de ochtend binnen. Al snel schaalde de brandweer op naar grote brand en later naar zeer grote brand. Ook werd GRIP 1 afgekondigd om de samenwerking tussen de verschillende hulpdiensten in goede banen te leiden.
Volgens de brandweer ontstond de brand door een doorgesmolten gasleiding. Daardoor kwam veel gas vrij, wat het blussen aanzienlijk bemoeilijkte. Rond 10.07 uur meldde de brandweer dat inmiddels ook de vierde woning in brand stond. Netbeheerder Enexis startte direct met het opgraven en afsluiten van gasleidingen in de straat.

Lastige klus
“Doordat de brand zich via de isolatieschil in het dak verspreidde, was dit voor ons een lastige klus,” liet een woordvoerder van de brandweer weten. “Door de isolatie kon het vuur overslaan naar de aangrenzende woningen.”
Omdat de brand zich vooral via de daken verspreidde, zette de brandweer twee hoogwerkers in om van bovenaf te blussen. Daarnaast werd een drone-team ingezet om vanuit de lucht temperaturen te meten en de situatie in kaart te brengen.
“Met de drones kunnen we hotspots opsporen en goed bekijken hoe de brand zich ontwikkelt,” aldus de woordvoerder. “Dat helpt ons om de inzet veilig en effectief uit te voeren.”

Rookontwikkeling
Vanwege de forse rookontwikkeling werd in de omgeving van de Kerkstraat een NL-Alert verstuurd. Omwonenden kregen het advies ramen en deuren gesloten te houden en ventilatiesystemen uit te schakelen. Voor geëvacueerde bewoners werd opvang geregeld aan de Molenstraat in Scheemda.
Om 11.48 uur kon de brandweer melden dat de brand meester was. Verdere uitbreiding werd voorkomen en het gas werd afgesloten. Wel zaten op dat moment 26 woningen zonder gas. Enexis werkte gedurende de dag aan het herstellen van de voorzieningen voor woningen die niet door de brand waren getroffen.
Na het onder controle krijgen van de brand begon de brandweer met nabluswerkzaamheden en sloopwerkzaamheden om resterende brandhaarden op te sporen. Daarbij werd een sloopkraan ingezet.
“We zijn bezig om alle hotspots te lokaliseren en af te blussen,” meldde de brandweer later op de middag. “Daarom vinden er sloopwerkzaamheden plaats en kan lokaal nog lichte rook vrijkomen.”

Brandmeester
Rond 12.37 uur werd het NL-Alert ingetrokken, omdat er geen sprake meer was van overlast door rook. Wel bleef het advies gelden om bij eventuele rookontwikkeling tijdelijk ramen en deuren gesloten te houden.
Later op de middag meldde de brandweer dat er asdeeltjes in de omgeving waren neergekomen. Bewoners kregen het advies deze met handschoenen, veger en blik op te ruimen en het afval in de grijze container te deponeren.


















































































